BİST100 endeksi

TCMB Başkanı Naci Ağbal tarafından, 2021 yılı Para ve Kur Politikası açıklandı. Enflasyonla ilgili yukarı yönlü risklerin 2021 yılında sıkı ve kararlı bir duruş gerektirdiği ve TCMB’nin temel politika aracının bir haftalık repo faiz oranı olacağı belirtildi. Ayrıca Ağbal, ‘’enflasyonu düşüreceğiz’’ mesajı verdi. Naci Ağbal’ın yaptığı sunumun ardından JP Morgan, göreve geldikten sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkan Başkan Ağbal’ın “hayal kırıklığı” yaratmadığını bildirdi. JP Morgan, 100-150 baz puan seviyesinde bir faiz artırımının TCMB’nin kredibilitesinin yeniden tesis edilmesi için yeterli olabileceğini, ancak TCMB’nin gelecek hafta faizi 200 baz puan artırmasını beklediklerini vurguladı.

FED tarafından faiz kararı açıklandı. Beklendiği gibi federal fonlama faizinde değişiklik yapılmadı(%0,00 – 0,25 ).Fed 120 milyar dolarlık varlık alım miktarı ile ilgili de bir değişikliğe gitmedi. Başkanı Powell ‘’Destekleyici para politikasının devam edeceğini ve hedeflere ulaşana kadar destekleyici para politikası duruşumuzu devam ettireceğiz’’ dedi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası (BoE) Komitesi dün yaptığı toplantıda politika değişikliğine gitmedi. Britanya ile AB arasında sürdürülen Brexit sonrası ticaret anlaşması müzakerelerini beklemeyi tercih eden BoE Para Politikası Kurulu, tahvil alım programını da değiştirmedi.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, 885.000 yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 800.000 seviyelerindeydi.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe %0,77 oranında yükselişle 1.403 seviyesinden başladı. Açılışın ardından endekse kar realizasyonlarıyla birlikte satış baskısı gelse de endeks günü %0,50 oranında yükselişle 1.399 seviyesinden tamamladı. Ulaştırma sektörü payları %3,80 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %1,22 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise Naci Ağbal’ın açıklamaların ardından 7,80’in altına geriledi. USD/TL 7,80’in altına sarkmaya başladı ve 7,73’lere kadar geriledi. Açıklanan 2021 yılı Para ve Kur Politikası metninin ardından TCMB’nin verdiği mesajlar ile bundan önceki dönemlerde belirsizlik yaratan konu başlıklarına açıklık getirilmesi TL’nin değer kazanmasını sağladı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir