Beijing ile “Geleceğin Kenti” arasındaki hızlı tren çalışmaya başladı

Beijing ile “geleceğin kenti” olarak anılan Xiong’an Yeni Bölgesi’ni birbirine bağlayan hızlı tren hattı dün resmen hizmete girdi. Hebei eyaletine bağlı Xiong’an Yeni Bölgesi ile başkent arasında kara yoluyla 2 saati aşan yolculuk süresi, Fuxing tipi hızlı trenlerin hizmet vereceği yeni hatla 50 dakikaya indi. Hat sayesinde Beijing’de yeni inşa edilen Daxing Uluslararası Havalimanı’ndan Xiongan Yeni Bölgesi’ne 19 dakikada ulaşılabiliyor.
 
Toplam uzunluğu 91 kilometre olan hattın inşası yaklaşık üç yıl sürdü. Hattın hizmete girmesinin Beijing-Hebei-Tianjin demiryolu ağının iyileştirilmesinin yanı sıra bölgenin başlıca kentleri arasındaki coğrafi mesafenin kapatılmasına ve bu kentlerin ekonomik gelişmesine güç katacağı belirtildi.
 
Rongcheng, Anxin ve Xiongxian ilçeleri ile bazı çevre bölgeleri kapsayan yeni bir ekonomik bölge olarak inşa edilen Xiong’an, başkentin 100 kilometre güneybatısında yer alıyor. Xiong’an, Çin’in yüksek nitelikli kalkınması için bir model ve modern ekonomik sistemi için yeni bir motor olarak görülüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.