Avrupa’da respiratuvar bakım alanında tarihi bir ortaklık

Kaia Health ve Chiesi Grup, Kaia KOAH Pulmoner Rehabilitasyon Uygulamasını Avrupa’da Pazarlamak Amacıyla Stratejik Ortaklık Kurduklarını Duyurdu

Anlaşma Avrupa’da respiratuvar bakım alanında tarihi bir ortaklık olacak

Önde gelen bir dijital tedavi bilimi şirketi olan Kaia Health ve uluslararası araştırma odaklı bir sağlık hizmetleri grubu olan Chiesi Grup, Kaia Health, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Pulmoner Rehabilitasyon uygulamasını Avrupa’da pazarlamak amacıyla özel bir ortaklığa girdiklerini duyurdular. Anlaşma, respiratuvar bakım alanında bir dijital tedavi bilimi şirketi ile bir ilaç şirketinin, farmakolojiden destek almak yerine, hastalara davranış değişikliği yoluyla KOAH tedavisinin sonuçlarını destekleyen dijital bir tedavi bilimi sunmak üzere ortaklaşa çalıştığı ilklerden biri olma özelliğini taşıyor.

Ortaklık anlaşması kapsamında, kişiselleştirilmiş fiziksel pulmoner rehabilitasyon deneyimi sunan kanıta dayalı Kaia Health KOAH dijital tedavi bilimi büyük ölçüde Avrupa’daki kilit pazarlara odaklanacak.

Kaia’nın KOAH için çözümü, iOS veya Android tabanlı akıllı telefon veya tablete yüklenen mobil uygulama tabanlı bir yazılım programı ve sağlık koçları veya sağlık uzmanları gibi bir sağlayıcı tarafından motivasyon desteği sunmak amaçlı bir arayüzden oluşuyor. Uygulama dijital hale dönüştürdüğü KOAH tedavisinde temel bir bileşen olan uygun fiyatlı, erişilebilir fiziksel pulmoner rehabilitasyonu akıllı telefonlar aracılığıyla doğrudan hastaların evlerine ulaştırıyor. Kaia Health KOAH uygulaması yaşam koçluk desteği ve kişiselleştirilmiş terapi ile zenginleştirilmiş farkındalık ve stres azaltma egzersizleri ile birlikte kapsamlı eğitim ve özelleştirilmiş günlük antrenman seansları sağlıyor. Kaia’nın KOAH için sunduğu çözüm bir pilot araştırmada araştırılmış ve şu anda Avrupa’da devam eden bir randomize klinik araştırmanın da konusu olmuş. Ayrıca, Kaia Health KOAH uygulaması Avrupa’da Sınıf I tıbbi cihaz olarak CE işaretine sahip bir uygulama olma özelliği de taşıyor.

Kaia Health’in Kurucusu ve Başkanı Konstantin Mehl: “Avrupa’daki köklü ticari faaliyetleri ile büyüyen küresel bir şirket olan Chiesi ile stratejik ortaklığımız, Avrupa’daki respiratuvar sağlık alanında zengin bir deneyimi beraberinde getirirken, diğer yandan hastaların kanıta dayalı, dijital fiziksel pulmoner rehabilitasyona erişmelerini sağlıyor. Kaia Health ekibinin tamamı, dijital tedavi bilimi sayesinde KOAH’lı hasta bakımını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için Chiesi ile güçlerini birleştirmekten heyecan duyuyor.” dedi.

Kaia Health, dijital tedavi biliminin kanıta dayalı ilerlemesi için faaliyetlerini sürdüren endüstri liderleri ve paydaşlardan oluşan kar amacı gütmeyen uluslararası bir ticaret birliği olan Digital Therapeutics Alliance (DTA) üyesi.

Chiesi Group İcra Kurulu Başkanı Ugo Di Francesco ise, “Respiratuvar tedavi bilimi alanındaki portföyümüzü tamamlamak ve daha da güçlendirmek ve hasta bakımını farmakolojik olmayan bir yaklaşımla ele alma becerimizi genişletmek için Kaia Health ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu anlaşma Chiesi’nin KOAH ve diğer solunum hastalıkları ile yaşayan insanlara mümkün olan en yüksek düzeyde bakım ve yaşam kalitesi sağlama taahhüdünü, sorunları sadece ilaçla ele almanın ötesine geçerek somutlaştırıyor. Kaia Health’in Avrupa pazarına etkili dijital çözümler getirme konusundaki deneyiminden etkilendik ve Avrupalı KOAH hastalarının uzmanlıklarından yararlanmalarına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Kaia Health Baş Medikal Yetkilisi Dr. Stephan Huber de yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Uzun yıllardır elde edilmiş olan kanıtlar, KOAH tedavisinde fiziksel aktivite ve hasta merkezli, öz yönetim stratejileri kullanan pulmoner rehabilitasyonun etkinliğini göstermiştir, ancak bu tedavilere erişim konusunda ciddi bir eksiklik var. Kas-iskelet sistemi sağlığına dair önceki deneyimlerimiz ve KOAH üzerine devam eden çalışmalara dayanarak Kaia Health, KOAH’tan muzdarip hastalar için bu tedavilere geliştirilebilir erişim sağlamayı hedefliyor ve Chiesi’nin bu misyonda ortağımız olmasından heyecan duyuyoruz. Amacımız önce hasta merkezli, sonra dijital olan bir çözüm sunmak. KOAH’a yönelik çözümümüz, hızla geliştirilebilir, hasta odaklı bir dijital programda kanıtlanmış, davranışsal bir KOAH girişimine erişimi artırmayı amaçlayan, fiziksel pulmoner rehabilitasyonun temel öz yönetim unsurlarının tamamen dijitalleştirilmiş bir versiyonudur.”

Chiesi Grup Global Strateji ve Kurumsal Gelişim Başkanı Giovanna Amadori de ortaklık hakkında: “Chiesi, hastalara yenilikçi tedaviler sağlama geleneğiyle gurur duymaktadır. Kaia Health ile işbirliğimiz, hastalara bir yan fayda olarak yardımcı olabilecek bir dijital girişim etrafında ortaklık kurmak yerine, hastaların erişimini en üst düzeye çıkarmak için dijitali kullanan hasta odaklı bir girişimi ön plana çıkarıyor.” dedi.

KOAH hakkında

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğerlerde inflamasyona, akciğer dokusunun hasar görmesine ve solunum yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştıran uzun süreli bir hastalıktır. European Journal of Health Economics’de yayınlanan bir araştırmaya göre KOAH, günlük aktiviteleri ve iş üretkenliğini ciddi şekilde sınırlayabilmekte, sosyal davranışları ve uyku düzenlerini olumsuz yönde etkilemektedir. KOAH tedavi edilemese de uygun müdahalelerle önlenebilir ve yaşam kalitesi iyileştirilebilir. Özellikle pulmoner rehabilitasyonun KOAH hastalarının sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini iyileştirmede oldukça etkili olduğu gösterilmiştir ve benimsenmesi uluslararası kılavuzlar tarafından büyük ölçüde teşvik edilmektedir4.

Chiesi Grup hakkında

İtalya’nın Parma şehrinde bulunan Chiesi Farmaceutici, ilaç sektöründe 85 yıllık deneyime sahip uluslararası araştırma odaklı bir gruptur ve 29 ülkede faaliyet göstermektedir. Grup, respiratuvar tedavi, Özel Bakım ilaçları ve nadir hastalıklar için yenilikçi ilaçlar araştırmakta, geliştirmekte ve pazarlamaktadır. Grubun Araştırma ve Geliştirme Merkezi İtalya’nın Parma şehrinde bulunmaktadır ve kendi klinik öncesi, klinik ve ruhsatlandırma programlarını kolaylaştırmak için Fransa, ABD, İngiltere ve İsveç’te bulunan diğer dört önemli Ar-Ge grubunun bir parçasını oluşturmaktadır. Grup, yaklaşık 6.000 kişiyi istihdam etmektedir. Chiesi, B Corp Sertifikalı bir şirkettir. Daha fazla bilgi edinmek için websitesini ziyaret edebilirsiniz: www.chiesi.com

Kaia Health hakkında

KaiaHealth, sırt ağrısı, KOAH ve osteoartrit gibi bir dizi rahatsızlık için erişilebilir, kanıta dayalı tedaviler oluşturan bir dijital tedavi bilimi şirketidir. Şirket, çeşitli tıbbi alanlardaki uzmanlarla çalışarak, hastaları kendi cihazları (yani akıllı telefonlar ve tabletler) aracılığıyla evlerinden dijital alternatiflerle hastalıklarını kontrol altına almaya ve kendi kendilerine yönetmeye teşvik etmeyi ve motive etmeyi amaçlayan kişiselleştirilmiş uygulama girişimleri sunmak için yapay zeka ile öğrenimi kullanmaktadır. Kaia Health, dijital terapi programına bugüne kadar 450.000’den fazla kullanıcıyı kaydetmiştir. Kaia Health, dijital tedavi biliminin kanıta dayalı ilerlemesi için faaliyetlerini sürdüren endüstri liderleri ve paydaşlardan oluşan kar amacı gütmeyen uluslararası bir ticaret birliği olan Digital Therapeutics Alliance (DTA) üyesidir. Kaia’nın New York ve Münih’de ofisleri bulunmaktadır. Kaia Health hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.kaiahealth.com

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir