Arçelik’in Hitachi’yi satın alma görüşmeleri

Arçelik A.Ş, bazı basın yayın organlarında Hitachi ile ilgili çıkan haberlere yönelik bilgilendirme yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, bazı basın kaynaklarında şirketin Hitachi Ltd.’nin Japonya haricindeki uluslararası beyaz eşya işinin yüzde 60 hissesini 300 milyon dolar karşılığında satın almasına yönelik görüşmeler yaptığı ve sürecin ilerlediğine dair iddiaların yer aldığı ifade edildi.

Gelişmekte olan pazarlardaki büyüme stratejisi doğrultusunda, şirket satın almalarının, ortaklıklar ve iş birliği alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmelerin şirket tarafından her zaman yapılabildiğine, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği’ne göre gerekli açıklamalar yapıldığına işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

”Bu çerçevede Hitachi Ltd. ile de görüşmeler devam etmekle birlikte, konuya ilişkin olarak herhangi bir yönetim kurulu kararı alınmamış, bağlayıcı bir sözleşme imzalanmamıştır. Bu kapsamda konuya ilişkin detaylar henüz tam olarak netleşmemiş olup görüşmelerin sonuçlanarak konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınması ve/veya bağlayıcı sözleşme imzalanması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’ne uygun olarak gerekli açıklamalar yapılacaktır. Bu açıklamaya konu görüşmelere ilişkin olarak, işlemin Arçelik’e olası etkileri dikkate alınarak, Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında şirketimiz yönetim kurulunun 28.11.2017 tarihli kararı ile verilen yetki çerçevesinde 11.03.2020 tarihinde genel müdürlük tarafından işlem için verilen ön teklifin açıklanmasının, görüşmelerin tamamlanarak ilgili sözleşmelerinin imzalanmasına kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Erteleme kararı, sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi, şirketimizin meşru çıkarlarının, yasal haklarının, rekabet ve pazarlık gücünün ve yatırımcılarımızın haklarının korunabilmesi amaçlarıyla alınmış olup, medyada çıkan haberler nedeniyle konuya ilişkin olarak işbu açıklama yapılmaktadır.”

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir