Altın haftayı yatayda kapattı

Noel haftasında piyasalar hacimsiz ve sakin bir seansı geride bırakırken altın haftayı yatayda kapattı. Uzun süredir altın fiyatlamasında yön belirleyici olan mali teşvik paketi, geçtiğimiz hafta senatodan geçmesiyle altın pozitif seyrindeki ivmesini artırdı. Bu süreçte sarı maden 1900 dolar/ons seviyesini aşarak, 1906 dolar/onsla son bir ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak Başkan Donald Trump paketin içerisinde bireylere yönelik olan 600 dolarlık yardımı az bularak imzalamayacağını duyurdu. Bu haber akışı sonrası piyasalar tüm iyimserliğini kaybederek satışa döndü. Altında bu satıştan nasibini alarak aşağı yönlü baskı altına girdi. Ancak Noel tatilinin başlamasıyla piyasalar hacimsiz seanslar yaşarken sarı maden haftayı 1878 dolar/onsla yatay bir kapanışla geçtiğimiz haftayı tamamladı. Yeni hafta başlarken Başkan Donald Trump’ın mali teşvik paketi imzaladığı haberi duyuruldu. Bu haber sonrası piyasalar pozitif bir başlangıç yapmış oldu.

Gümüş ise hareketli haftanın neticesinde yatay bir kapanış yaptı. 27,40 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetmesine karşın bu seviyede tutunamadığı bir haftayı geride bıraktı. 25,81 dolar/onstan kapanış yapan beyaz maden yatay bir kapanışla seansı tamamladı. Başkan Trump’ın paketi onaylama kararı gümüşe tekrardan yukarı yönlü bir destek verecektir.

Platin ise yüzde 1,43 kaybıyla haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. Hafta içinde 979 dolar/ons seviyesine kadar çekilen platin haftayı 1024 dolar/onsla kapatarak hızla toparlanmasıyla dikkat çekti.

Paladyum da platin gibi haftayı kırmızıda kapatarak diğer kıymetlilerin aksine birlikte negatif ayrıştılar. 2362 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan paladyum, haftayı 2345 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 0,7 kayıpla seansı kapatmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta Noel tatiline rağmen hacimli bir hafta geride kalırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,25-0,50 usd/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 17.166 kg altın, 11.178 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.