ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

ABD hazine tahvilleri gün boyunca kararsız seyir izledi. Bir yandan destek paketi görüşmeleri ve emtia fiyatlarının da desteklediği enflasyona dair beklentiler, diğer yandan son gelen ABD ekonomik verilerinde biraz daha olumsuz görünümün oluşması on yıllık tahvil getirisinin daha çok 0,90-0,95% getiri bandında işlem görmesine etki etti. On yıllık tahvil seans sonunda gelen satışlarla günü 0,94% seviyesinde noktalarken, 2-10 yıl getiri makası 82 baz puana yükseldi.

Türk hazine eurotahvilleri hafta genelinde kuvvetli performans sergiledi. Merkez Bankası’nın sıkı duruşu koruyacağına dair açıklamasının yanı sıra, yaklaşan faiz kararına dair artış beklentisi ve hafta genelinde dış piyasaların daha iyimser tonda işlem görmesi TL’de alıma etki ederek hazine kıymet getirilerini aşağı çekti. Yeni ihraç olan on yıl vadeli kıymet günü 5,40% seviyesinde noktalarken, uzun taraf gün genelinde daha iyi alım görerek 11 baz puan düşüşle 6,15% seviyesine daraldı. Beş yıllık ülke risk primi de düşüşü devam ettirerek 325 baz puana geriledi.

Şirket kıymetleri de bugün daha çok yabancı talebiyle alım gördü. Yabancıların uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde güçlü talebi devam etti, Garanti 2027, İş Bankası 2030 vadeli kıymetlerde getiriler 20-25 baz puan arasında daralma gösterdi.

ABD & Avrupa Hisse Senedi

Piyasaları ABD Kongresi’nde vatandaşlara ve işletmelere salgının neden olduğu artan ekonomik yükleri hafifletecek destek paketi ile ilgili pazarlıklıları devam ederken ABD hisseleri haftanın son iş gününde görüşmelerde kesin bir sonucun çıkmaması sebebiyle satıcılı seyretti. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının bir işareti olarak ABD Ticaret Bakanlığ, Semiconductor Manufacturing International Corp. ve 60’tan fazla Çinli şirketi “ABD ulusal güvenliğini korumak için” kara listeye aldığını duyurdu.

Dow Jones %0.41, S&P500 %0.35 ve Nasdaq %0.07 oranında hafif değer kaybederek seansı sonlandırdılar. Dow Jones endeksinde en çok değer kazanan sektör %3,40 yükseliş ile hammadde olurken en çok değer kaybeden sektör enerji oldu. Dow Inc, JPMorgan tarafından hedef fiyatın yukarı yönlü revize edilmesiyle %3,40 değerlenerek endekste en çok yükseliş kaydeden hisse olurken Intel %6,30 ve Chevron %1,38 değer kaybıyla endeksin en kötü performansı sergileyen hisseleri oldular. S&P 500 endeksinde ise enerji en çok kayıp yaşayan sektör olurken hammadde ise en az değer kaybeden sektör olarak haftayı tamamladı. İşlem hacmine göre öne çıkan hisselere bakıldığında Oracle %2,28 primlenirken, Apple %1,59 ve Exxon Mobil %1,72 oranında düşüş kaydetti.

Kurumsal gelişmeler tarafında ise Covid-19 sebebiyle önümüzdeki yıl için beklentilerini sunamayan FedEx %5,71 değer kaybederken kalp ritim bozuklukları teşhis ve izleme alanında uzmanlaşan Biotelemetry firması, $2.8 milyar büyüklüğünde bir rakam ile Philips’e satılacağını açıklaması üzerine %16.9 oranında değerlenerek dikkat çekti. Dünya çapında 2200 işçi çıkarmayı planladığını açıklayan Coca-Cola’da düşüş sınırlı kaldı ve hisse kapanış öncesinde gelen alımlarla günü %0.88 yükselişle tamamladı. Yılbaşında, ücretsiz hesaplardaki toplantı sınırlamalarını kaldıracağını açıklayan Zoom ise %1,09 değerlenerek günü sonlandırdı.

Brexit görüşmeleri ile ilgili olarak her iki tarafta bir takım engeller ile karşılaşıldığı sinyallerini vermesi ile birlikte endeksler haftanın son gününde hafif değer kaybı yaşadı. Euro Stoxx 50 %0.42, FTSE100 %0.33 ve DAX %0.27 oranında değer kaybetti. FTSE100 endeksinde en iyi performans sergileyen sektör endüstri olurken en kötü performansı %3.64 kayıpla gayrimenkul sektörü sergiledi. Endekste Lloyds %3.64 oranında değer kaybederek dikkat çekerken Rolls-Royce dünkü kayıplarının bir kısmını geri alarak %1.33 oranında değer kazandı. DAX endeksinde ise en çok değerlenen sektör endüstri olurken kamu hizmetleri en çok değer kaybeden sektör oldu. Endekste, Continental %1.75 ve Siemens %1.05 ile en çok primlenen hisseler olurlarken Muenchener ve Adidas sırasıyla %1.92 ve %1.73 kayıpla en çok değer kaybeden hisseler oldular.

Veri akışının zayıf olduğu günde; Japonya Kasım ayı TÜFE verisi beklentinin üstünde %0.9 azalırken, Almanya Aralık ayı IFO beklenti anketi beklentinin hafif üstünde 92.8 olarak açıklandı. Amerika Kasım ayı öncü endeksi ise beklentinin hafif üstünde %0.6 olarak duyuruldu.

Haftaya Pazartesi İngiltere 3. çeyrek GSYH verisi, ABD 3. çeyrek GSYH verisi, kişisel harcama verisi, Aralık ayı tüketici güveni ve var olan ev satışları verisi takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Kritik 90 seviyesinin hemen üstünde 90.041 seviyesinden işlem gören Dolar Endeksi gün içerisinde en düşük 89.830 seviyesini test ederken en yüksek 90.133 seviyesini gördü. CHF hariç bütün gelişmiş ülke para birimleri karşısında değerlenen USD, en çok GBP karışışında yükseliş kaydetti. Brexit konusunda çıkmaza girildiğine dair sinyallerin verilmesi ile birlikte hem EURUSD hem de GBPUSD paritesi değer kaybı yaşadı. EURUSD gün içerisinde en yüksek 1.2272 görürken kapanış öncesinde %0,20 düşüşle yaklaşık 1.2240 seviyesinde fiyatlanıyor. GBPUSD paritesi ise en yüksek 1.3590 fiyatını test ederken son saatlerde 1.3500 seviyesinden işlem gördü.

Dünkü yükselişinin ardından bu gün %0.3 oranında değer kaybeden Spot Altın en yüksek 1889 ve en düşük $1877 seviyelerini görürken kapanışta 1879 seviyesinden fiyatlanıyor. %1.15 değer kaybıyla haftayı $25.76 seviyesinden kapatan Spot Gümüş ise en düşük $25.65 test ederken en yüksek $26.12 seviyesinden alıcı buldu. 3 ay vadeli LME kontratlarında bakır Çin ekonomisinde yaşanan toparlanmanın da etkisiyle günü %0,82 yükselişle tamamladı. Çinko ve alüminyum kontratları ise sırasıyla %0,58 ve %0,17 primlendi.

Petrol fiyatlarında ise yükseliş haftanın son işlem gününde de devam etti. Güniçi en yüksek $49,28 ile $50 seviyesini test eden aktif vade WTI kontratı kapanış öncesinde yaklaşık %1,30 yükselişle $49,00 fiyatından alıcı bulurken Şubat vadeli Brent petrol kontratı %1.38 primli şekilde $52.20 seviyesinde fiyatlanıyor.

 

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir