ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

Dün açıklanan FED faiz kararı ve bugün açıklanan İngiltere Merkez Bankası faiz kararından piyasa beklentisine paralel olarak önemli bir değişikliğin yapılmaması, ABD’de teşvik paketi görüşmelerindeki olumlu seyir ve olumlu devam eden Brexit görüşmeleri sonrasında piyasalar tatil dönemine hazırlanırken 10 yıllık tahvillerde dikkate değer bir değişim olmadı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 2 baz puan yükselerek 0.93 seviyelerinden işlem görürken Avrupa 10 yıllıklarında da yatay eksi hareketler söz konusuydu. FED ve BOE’den adım gelmezken artan vaka sayılarına paralel olarak uygulanmaya konulan kısıtlamalar sonrasında ECB’nin önümüzdeki dönemde yeni bir adım atmasını gerektirebilir. Türkiye tarafında ise olumlu hava devam ediyor, 5 yıllık ülke risk primi 335 ile Mart ayı seviyelerine yaklaşırken hazine kıymetlerinde de özellikle uzun vadelerde alımlar dikkat çekiyor. 2047 vadeli hazine kıymeti yaklaşık $1 primle işlem görürken getirisi 6.25 seviyesine geriledi. 10 yıl vadeli kıymet ise yaklaşık 50c primle işlem gördü ve getirisi 5.35 seviyelerine geriledi. Şirket kıymetleri ise genel olarak yatay ve düşük hacimli işlem gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Dünkü konuşmasında güvercin politikasını sürdüreceğini açıklayan FED Başkanı Powell ve destek paketi ile ilgili gelişmeler ABD endekslerini olumlu yönde etkiledi. Destek paketi hakkında henüz kesin bir anlaşma olmamasına rağmen vatandaşlara gelir desteği, işsizlik desteğinin uzatılması, küçük şirketlere 325 milyar dolar ve çalışanları işten çıkartmamaları için kullanılmak üzere 257 milyar dolarlık fon sağlanması konusunda uzlaşıya varıldı. Virüsten kaynaklı ölümlerin sayısı ABD’de başka bir günlük rekora ulaşırken, Pfizer aşısına karşı bilinen ilk alerjik reaksiyon Alaska’dan bildirildi.

ABD endekslerine baktığımız zaman Dow Jones %0.49, S&P 500 %0.58 ve Nasdaq %0.84 oranında hafif değerlendi. Dow Jones endeksinde en çok değerlenen sektör sağlık olurken en çok değer kaybeden endüstri sektörü oldu. Endekste Johnson & Johnson %2.5 civarı ve Home Depot %1.6 civarı değerlenerek endekste en iyi performansı sergileyen hisselerden olurlarken Boeing %2 ve Intel %0.9 değer kaybederek en kötü performansı sergileyen hisseler oldular. S&P500 endeksinde ise emlak ve hammadde sektörleri en iyi performansı sergilerken enerji sektörü en kötü performansı sergiledi. Endekste Morgan Stanley tarafından aşırı değerli olarak revize edilen analiz tavsiyesi sonrası AT&T %2.2 düşüş yaşarken Wells Fargo %0.6 civarı değer kaybederek dikkat çekti. Oracle %1.3 ve Apple %0.7 oranında değerlenerek endekste en yüksek hacimli değerlenen hisseler arasında yer aldılar.

Kurumsal gelişmelerde ise FDA panelinde Korona aşısı tartışılan ve onaya bir adım daha yaklaşan Moderna %5 civarı değerlenerek günü sonlandırırken bir diğer aşı firması olan Novavax ise Avrupa Birliği’nin 200 milyon doza kadar bir ön anlaşma imzalaması ile birlikte %9 civarında değerlenerek dikkat çekti. HBO Max ile ilgili sorunlar konusunda uzlaşmaya vardığını ve kendi cihazlarına getireceğini açıklayan Roku ise %1 civarında değerlendi.

Avrupa’da metal fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle madencilik sektörü ve Covid aşısının piyasaya sürülmesinin bu ay başlayacağına dair haberlerle perakende sektörü yükseldi. Yetkililer, bir Brexit anlaşmasının günler içinde sonuçlanacağını tahmin ediyorlar. Bir diğer gelişme ise Macron’un Korona testinin pozitif çıkması oldu. Endekslere baktığımız zaman Euro Stoxx 50 %0.5, ve DAX %0.75 oranında hafif değerlenirken FTSE100 endeksi %0.3 oranında hafif değer kaybetti. FTSE100 ve DAX endeksinde en çok değerlenen sektör IT olurken en çok değer kaybeden sektör temel tüketici ürünleri sektörü oldu. DAX endeksinde %2.14 ile en iyi performansı sergileyen hisse SAP olurken Adidas ve Merck %1.5 civarı değerlenerek dikkat çektiler. MTU Aeroro Engines ve Henkel ise en kötü performansı sergileyen hisseler arasında yer aldılar. İngiltere’de ise Vodafone %4 ve Rolls-Royce %2 civarı değer kaybederek dikkat çektiler.

Bugün açıklanan ekonomik veriler arasında ABD haftalık işsizlik başvuruları beklentinin üstünde 885 bin, Kasım ayı konut başlangıçları beklentinin hafif üstünde 1547 bin ve Aralık ayı Philadelphia FED iş görünümü beklentinin çok altında 11.1 olarak açıklanarak dikkat çekti. İngiltere Merkez Bankası faizi sabit tutarak %0.1 olarak açıklarken Avrupa Bölgesi Kasım ayı TÜFE verisi son revizyonu beklentiye paralel %0.3 azaldı. Yarın Japonya Kasım ayı TÜFE verisi, Almanya Aralık ayı IFO beklentileri ve Amerika Kasım ayı öncü endeksi takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Beklentinin üstünde açıklanan haftalık işsizlik başvuruları ile değer kaybeden Dolar Endeksi en son 2018 Nisan ayında test ettiği 89.730 seviyelerine kadar geriledi. Gün içerisinde en yüksek 90.269 seviyesinden alıcı bulan endeks ABD seansının son saatlerinde 89.825 seviyesinden işlem gördü. Gelişmiş ülke para birimlerinin tamamı karşısında değer kaybeden USD en çok NOK karşısında değer kaybı yaşadı. Kapanışta 1.2264 seviyesinden işlem gören EURUSD paritesi ise gün içerisinde en düşük 1.2190 seviyesini test ederken en yüksek 1.2273 seviyesinden alıcı buldu. Brexit antlaşması ile ilgili olumlu yönde gelen açıklamalar ile değerlenen GBPUSD paritesi ise en yüksek 1.3624 seviyesini test ettiği günün son saatlerinde Von der Leyen ve Boris Johnson’ın telefon görüşmesi sonrası negatif tonda açıklamaları ile parite 1.3565 seviyesinden işlem gördü.

Destek paketinin etkisiyle yükselişini sürdüren spot Altın gün içerisinde 50 günlük hareketli ortalamasının üstünde en yüksek $1896 seviyesini test ederken kapanışta %1 primle $1884 seviyesinden alıcı buldu. Gün içerisinde en yüksek $26.10 seviyesini test eden spot Gümüş ise son saatlerde %2.5 değerlenmiş olarak $25.96 seviyesinden işlem gördü. Zayıflayan Dolar Endeksi ile birlikte değerlenen LME metallerinde bakır %1 civarı, alüminyum %0.8 ve nikel %0.6 değerlenerek dikkat çekti. Dün açıklanan EIA raporunda ham petrol stoklarında 3.1 milyon varil düşüş yaşanması ile birlikte petrol fiyatlarında bugün de yükseliş devam etti. Ocak vadeli WTI petrol %1.2 değerlenerek $48.41 seviyesinden işlem görürken Şubat vadeli Brent Petrol %0.88 değerli şekilde $51.53 seviyesinde günü sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir