ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

 

Haftanın son işlem gününde hemAvrupa hem de ABD tarafında tahvil piyasalarında alıcılı seyir hakim. ABD 10yıllık tahvil getirisi 0.90 seviyesinin altına İngiltere 10 yıllıklarında daortalama 3 baz puanlık bir geri çekilme var. Pazar gününe kadar Brexitgörüşmelerinin devam edeceği daha önce açıklanmıştı ancak her iki tarafındaüzerinde anlaşamadığı konuların çözümü oldukça zor gözüküyor. Avrupa’da bütçekonusundaki sorun çözülürken Almanya ve Fransa 10 yıllıklarında da getirileryaklaşık 4 baz puan gerilemiş durumda. Turkiye tarafında ise gün içerisinde 400seviyesinin üzerine çıkan 5 yıllık CDS tekrar 385 seviyesine çekilmiş durumda.Yaptırım haberleri CDS’in yukarı yönlü hareketinde etkili olsa da ciddi birkararın alınmaması geri çekilmeye neden oldu. 10 yıllık hazine kıymeti güniçerisindeki kayıplarının bir kısmını geri alsa da işlem gününü yaklaşık 20ckayıpla sonlandırdı, daha uzun vadeler ise yatay işlem gördü. Şirketkıymetlerinde ise özellikle uzun ve sub kıymetlerde 50c2in üzeirnde kayıplarizlenirken daha kısa vadelerde önemli bir değişim olmadı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Haftanınson işlem gününde, dünya endekslerinin geneline yayılan satıcılı bir seansgeride bırakıldı. ABD’de öne çıkan konu başlıkları mali destek paketininbelirsizliği ve aşı adaylarının onay süreci olmaya devam ediyor. Pfizer veBioNTech’in Covid-19 aşısı, Gıda ve İlaç İdaresinin danışmanlarından oluşan birpanel tarafından acil kullanım için uygun bulundu. Kurul üyelerinden 17 kişiaşı için evet oyu kullanırken 4 kişi ise tersi yönde görüş belirtti. FDA iseacil durum kullanım yetkisine ilişkin bir karar için hızlı bir şekildeçalışacaklarını belirten bir bildiri yayınladı. ABD saatiyle gece yarısıfederal hükümetin kapatılma ihtimali seans içinde olumsuz fiyatlandı. Ancak,üyelerin 1 haftalık kamu harcamalarını kapsayan yasayı kabul etmesinin ardındangün içinde görülen kayıpların bir kısmı geri kazanıldı. Dow Jones, %0,16 değerkazanırken S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %0,13 ve %0,23 oranlarında değerkayıplarıyla seansı sonlandırdı. İngiltere başbakanı Boris Johnson’ın Avrupaendekslerinin dünkü kapanışının ardından Brexit sonrası antlaşmaya yönelikyaptığı negatif yorumlar, Avrupa endekslerindeki bugünkü satışta önemli roloynadı. DAX, Euro Stoxx ve FTSE 100 günü sırasıyla %1,36, %1,04 ve %0,8oranlarında ekside tamamladı.

S&P500 endeksinde yer alan on bir sektörden sadece dördü günü artıda tamamlamayıbaşarırken, enerji ve finans hisselerinde sırasıyla %1,15 ve %0,97 oranlarındagerçekleşen değer kayıpları endeksi aşağı çekti. Komünikasyon hizmetlerihisselerinde %1,15 oranında görülen alımlar ise kayıpları sınırladı ve günün eniyi performans gösteren sektör olmasını sağladı. Walt Disney, Disney +hizmetinin 86,8 milyon aboneye eriştiğini açıkladı ve bu rakamın 2024 yılınakadar ise 260 milyona çıkabileceğini paylaştı. Şirket, son 2 ayda 13 milyondanfazla yeni abonenin servise üye olduğunu duyurdu. Olumlu haber hissefiyatlarına pozitif yansıdı ve günü %13,6 oranında kazanımlarla tamamladı. Çinmerkezli elektrikli otomobil üreticisi Nio, 69 milyona kadar yeni hisseihracında bulunmayı planlıyor. Şirket hisseleri haber ile birlikte %7 oranındadeğer kaybetti. Bloomberg raporuna göre Apple, gelecekteki cihazlardakullanılmak üzere kendi hücresel modemini oluşturmaya başladı. Mevcutkoşullarda ise şirket Qualcomm tarafından üretilen bileşenleri kullanmakta.Çıkan haberin ardından Qualcomm hisseleri günü % 7,36 oranında düşüşlerletamamlarken, Apple hisselerinde de %0,67 oranında satışlar görüldü. Oracle,paylaştığı 2021 mali yılı 2.çeyrek bilançosu ile piyasa beklentilerin 6cent üzerinde $1,06 dolar hisse başı kar açıklamayı başardı. Şirket gelirleriise beklentilere paralel $9,8 milyar olarak paylaşıldı. Evlerden çalışmayadevam eden işyerlerinin bulut depolama teknolojisine olan talebi artırması,sonuçlar üzerinde etki gösterdi. Oracle hisseleri %1,9 oranında değer kazandı.

DAXendeksinde yer alan on sektörün dokuzu değer kaybederken, gayrimenkulhisselerine %0,66 oranında gelen alımlar ise endeksi destekleyen tek sektöroldu. Komünikasyon, altyapı ve finans sektörlerinde %2,07 ila %2,59 oranındangerçekleşen değer kayıpları ise endeksi aşağı çekti. Volkswagen’in anafabrikasında Alman parça tedarikçilerinden birinin Covid-19 salgını tarafındanetkilenmesinin ardından üretim kesintileriyle karşı karşıya olduğu, şirkettarafından atılan e-postada belirtildi. Bloomberg analistleri tarafındanhazırlanan bir raporda ise BMW, Daimler ve Volkswagen’in Birleşik Krallıksatışlarının 2021 yılı için €24 milyarı bulabileceği yönünde. İki tarafınanlaşamadığı bir durumda ise Dünya Ticaret Örgütü kuralları gereği %10civarında bir gümrük vergisi bu ürünlerde uygulanabilir. BMW, Daimler veVolkswagen günü %1,19 ila %2,98 arasında değer kayıplarıyla sonlandırdı.

Ekonomikveri akışı zayıf olan bir gün geride bırakıldı. ABD Kasım ayı ÜFE verisibeklentilere paralel %0,1 olarak açıklanırken, Aralık ayı öncü Michigan Güvenendeksi ise 76’lık piyasa beklentisinin üzerinde 81,4 seviyesinde açıklandı.Avrupa tarafından paylaşılan önemli bir ekonomik veri ise bulunmadı.

HaftayaABD’nin açıklayacağı Aralık ayı Empire imalat endeksi, Kasım ayı sanayi üretimive perakende satışları, konut başlangıçları gibi verileri takip ediyor olacak.FED toplantısı ve faiz kararı ise dikkatleri çeken en önemli etkinlik olaraköne çıkıyor. Birleşik Krallığın aylık bazda haftaya paylaşacağı enflasyonverisi ve işsizlik başvurularındaki değişime ek olarak, Almanya, AB Bölgesi veİngiltere’nin duyuracağı imalat ve hizmet sektörü PMI verileri önemkazanacak.

Emtia& FX Vadeli Kontratları (Futures)

AmerikanDolarının G10 para birimlerine karşı değer kaybettiği dünkü seansın ardından,bugün Japon Yeni hariç olmak üzere diğer kurlara karşı değerlendi. FED’inhaftaya açıklayacağı faiz kararı piyasalar tarafından yakından takip ediliyorolacak. Powell konuşmalarında ekonomik toparlanma için mali destek paketininönemini birden fazla kez önemini çizmişti, merkez bankasının ise elindeki tümopsiyonları kullanacağını vurgulamıştı. Dolar Endeksi gün içinde 91 seviyesininsıkça test etmesine karşın kalıcılı olamadı ve ABD kapanışına doğru 90,97seviyesinde fiyatlandı. GBPUSD paritesi 20 günlük hareketli ortalamasını aşağıyönlü dün kırmasının ardından, kur üzerindeki satış baskısı bugün devam etti.Gün içinde görülen en düşük seviye 1,3135 olurken, ABD kapanışına doğru 1,322seviyesinde hareket etti. EURUSD paritesi güne kuvvetli başlamasına karşın1,216 seviyesinin direnç işlevi görmesinin ardından gelen satışlarla kapanışadoğru 1,211 seviyesinde hareket etti.

Yatırımcılarınrisk iştahının baskılandığı seansta spot altın, gün içinde en yüksek $1848seviyesini gördü. Ancak $1850 seviyesinde bulunan direncin kırılamaması ilebirlikte satışlar arttı ve değerli metal ABD kapanışına doğru %0,1’lik primle$1838 seviyesinde fiyatlandı. LME metallerinde ise Asya seansında birkaç yıllıkzirvelerin kaydedilmesinin ardından gelen sert satışlar dikkat çekti. Malidestek paketinin endüstri metallerinde yaratabileceği talebin gerçekleşmemeihtimali yatırımcılar tarafından fiyatlandı ve 3 ay vadeli alüminyum, bakır veçinko kontratları sırasıyla %1,82,%1,34 ve %2,51 oranlarında değer kaybetti.Petrol fiyatlarını etkileyecek önemli bir haber akışı bugün bulunmazken, aktifvade WTI ve Brent kontratları haftanın son işlem gününü %0,5 civarındakayıplarla sonlandırdı. WTI kontratlarında $46,40 seviyesi destek rolünüüstlenirken, Brent’te ise bu seviye $49,80 olarak göze çarptı ve kapanışa doğru$50’dan fiyatlandı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir