ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

08 Aralık Salı günü tahvil piyasasına alıcılı seyir hakimdi. ABD’de Senatör Mitch McConnell Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında anlaşma sağlanarak destek paketinin geçmesi gerektiğini belirtti. Destek paketine ilişkin beklentiler güçlenirken ABD 10 yıllık kıymette getiri 1,2 baz puan düşüşle yaklaşık %0,91 seviyesinde oluştu. Benzer vadeli Almanya kıymetinde ise getiri 2,4 baz puan geriledi.

Yurtiçinde 5 yıllık CDS yatay seyretti ve hafif satıcılı seyirle 355 – 365 bandında günü tamamladı. 2024 vadeli İş Bankası kıymeti yatay seyretti ve yaklaşık $100 seviyesinde fiyatlandı. 2025 vadeli TSKB kıymeti $0,22 artışla yaklaşık $100 olurken, 2026 vadeli Vakıfbank kıymeti $0,09 geriledi.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Teşvik paketinin senatodan geçmesi için zaman daralmaya devam ederken ABD milletvekilleri, hükümetin kapanmaması için haftalık harcama teklifini geçirmek için uğraşıyor. Yılsonu tatiline yaklaşılırken hükümetin açık kalması destek paketinin tartışılması için ihtiyaç duyulan ek süreyi sağlayabilir. Endeksler artan vaka sayılarına karşın FDA tarafından Pfizer aşısına acil kullanım izni verilebileceğine dair erken belirtiler vermesinin ardından olumlu fiyatlanmaya başladı.

Endekslere baktığımız zaman Dow Jones %0.4, S&P500 %0.3 ve Nasdaq %0.5 oranında hafif değerlendi. S&P500 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji olurken en çok değer kaybeden sektör gayrimenkul oldu. Dow Jones endeksinde ise hammadde en iyi performansı sergilerken, en kötü performansı isteğe bağlı tüketim malları gösterdi. Endekste Johnson & Johnson, aşı çalışmalarının sonucunun Ocak ayında belli olabileceği haberi ile birlikte %1.73 değerlenirken, UCLA ile Jordan markası için anlaşma imzalayan Nike %0.27 oranında değerlendi. Endekste en zayıf performans sergileyen hisseler %1,04 düşen Walgreens ile %0,67 oranında gerileyen Boeing oldu. S&P500 endeksinde ise AT&T, HBO Max üyeliklerinin 12.6 milyon olarak açıklamasıyla %4 civarı değerlenirken, Exxon %3 ve Norwgian Cruise %6 civarı değerlenerek dikkat çekti. Wells Fargo, Nvdia ve Oracle ise %1.25 üzerinde değer kaybı yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde ise Tesla bu yıl üçüncü kez sermaye piyasalarından yararlanarak 5 milyar dolara kadar para toplama planlarına açıkladı. Hisse %1.27 değer kazanarak günü sonlandırdı. Bir diğer önemli haber ise Uber tarafından geldi. Sürücüsüz araba birimini satmayı planladığın açıklayan Uber %1.5 değer kaybetti. Pfizer ise FDA tarafında gelen açıklamalar ile birlikte acil kullanım onayı için olumlu fiyatlanmaya başlayarak %3.2 yükseldi. United States Steel ise daha önce bir kısmını aldığı Big River Steel’in kalan hisselerini $773 milyona alacağını açıklamasıyla %13 üzerinde primlenerek günü sonlandırdı.

Avrupa endekslerinde ise Brexit baskısı sürmeye devam ediyor. Görüşmeler sırasında dikkat çeken en problemli konular ise balıkçılık hakları ve adil rekabet anlaşmaları. Karışık seyreden endekslerde Euro Stoxx 50 %0.1 oranında hafif değer kaybederken FTSE100 ve DAX endeksi yatay pozitif kapandı. FTSE100 endeksinde en çok değer kazanan sektör kamu hizmetleri olurken en çok değer kaybeden sektör isteğe bağlı tüketim malları oldu. DAX endeksinde ise endüstri en iyi performansı sergilerken, finans sektörü en kötü performansı sergiledi. Endekste Siemens %1.76 oranında en çok değerlenen hisse olurken, Delivery Hero ve Deutsche Bank sırasıyla %1.6 ve %1.23 kayıp vererek en çok değer kaybeden hisseler arasında yer aldılar. Almanya haricinde, Nokia %3 değer kazanarak dikkat çekerken Rolls-Royce ve HSBC sırasıyla %3.5 ve %2.7 değer kaybı yaşadı.

Bugün açıklanan ekonomi verileri arasında, Japonya GSYH verisi beklentinin üstünde %5.3, Almanya ZEW ekonomi beklentisi tahminlerin üstünde 55 ve Avrupa Bölgesi GSYH verisi ise beklentiye paralel %12.5 açılanarak dikkat çekti. Yarın, Japonya çekirdek makine siparişleri, Çin PPI ve CPI verisi ve son olarak ABD Mortgage başvuruları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Geçen hafta yaşanan düşüşün ardından dün başlayan yükselişini sürdüren Dolar endeksi, en düşük 90.752 seviyesini test ederken en yüksek 91.017 seviyesinden alıcı buldu. Endeks, ABD seansının son saatlerinde yaklaşık %0,18 yükselişle 90.957 seviyesinden işlem gördü. Gelişmiş ülke para birimlerinin çoğu karşısında değer kazanan USD, en çok SEK ve NOK karşısında değerlenirken CHF karşısında değer kaybı yaşadı. Gün içerisinde yatay seyreden EURUSD paritesi ise en yüksek 1.2134 seviyesini görürken en düşük 1.2096 seviyesini test etti. Seans sonunda ise parite yatay seyirle yaklaşık 1.2103 seviyesinde fiyatlanıyor. Brexit baskısının sürdüğü GBPUSD paritesi ise en düşük 1.3290 seviyesini test ederken kapanıştan 1.3348 seviyesinden alıcı buldu.

Enflasyon beklentisiyle değer kazanan ve yeniden $1850 üzerine yerleşen spot altın güniçi en düşük $1860 seviyesini tegst ederken en yüksek $1875,39 seviyesinden işlem görü ve kapanış öncesinde yaklaşık %0,42 yükselişle $1870 seviyesinde fiyatlanıyor. Gün içerisinde %0.4 civarında değerlenen Spot Gümüş ise en düşük 24.43 seviyesini test ederken en yüksek 24.87 seviyesinden alıcı buldu. 3 ay vadeli LME metallerinde ise nikel %0.15 oranında hafif değerlenirken alüminyum %1.34, bakır ise %0.14 oranında değer kaybetti.

Petrol, destek paketine ilişkin olumlu gelişmelerin beklentisi ile gün içerisinde karışık seyrederken, aşı ile ilgili gelişmelerin devam etmesi uzun dönemde talebi desteklemeye devam ediyor. Ocak vadeli WTI petrol %0.22 oranında hafif değer kaybederek 45.66 seviyesinden işlem görürken Şubat vadeli Brent petrol %0.27 değerlenerek 48.92 seviyesinden fiyatlandı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.